1

Internette sohbet ederken, mesaj panosuna mesaj gönderirken ya da mektup arkadaşınızla mektuplaşırken, adınız, soyadınız, adresiniz, telefon numaranız gibi kişisel bilgilerinizi ve kredi kartı numaranızı asla vermeyin.

2

Diğer kişilere Internette kullandığınız adınızı ya da parolanızı söylemeyin.

3

Web sitesinin “Güvenlik Politikası”na bakın ve sitenin sizden istediği bilgileri ne amaçla kullanacağını öğrenin.

4

Internette ailenizle birlikte gezinin. Eğer ailenizin zamanı uygun değilse, ziyaret ettiğiniz siteleri ailenize söyleyin.

5

Ziyaret ettiğiniz sitenin “Güvenlik Politikası”nı ailenize söyleyin. Böylece siz ve aileniz, sizin hakkınızda istenen bilgilerin, sitede ne amaçla kullanılacağı konusunda bilgi sahibi olacaksınız.

6

Bir aktiviteye ya da oyuna katılabilmeniz için sitenin çok fazla kişisel bilgiye ihtiyacı yoktur. Bu nedenle gereğinden fazla bilgi vermeyin, gerekirse siteyi terkedin.

7

Bazı insanların kötü niyetli olabileceklerini ve çocuk olmadıkları hâlde çocuk gibi davranabileceklerini unutmayın. Bu nedenle Internette tanıştığınız kişileri ailenize söyleyin. Ayrıca yeni tanıştığınız kişilerden aldığınız mesajları ailenize gösterin ve onların onayı olmadan bu mesajlara cevap vermeyin.

8

Ailenize sormadan Internet aracılığıyla hiçbir şey satın almayın ve hiçbir koşulda kredi kartı numarası vermeyin.

9

Ailenizle konuşmadan Internet aracılığıyla sorulan sorulara cevap vermeyin. Hiçbir formu doldurmayın ya da hiçbir yarışmaya katılmayın. Ayrıca girdiğiniz sitenin bir güvenlik politikası olup olmadığını kontrol edin ve verdiği bilgilerin başkaları ile paylaşılmayacağı konusunda güvence verip vermediğine bakın. Aksi hâlde hiçbir şekilde kişisel bilgi vermeyin.

10

Internette hiçbir tartışmaya ya da kavgaya katılmayın. Eğer biri sizinle tartışmaya ya da kavgaya yeltenirse, ona cevap vermeyin ve ailenizi konudan haberdar edin.

11

Eğer hoşlanmadığınız bir şeye rastlarsanız ya da ailenizin, sizin görmenizden hoşlanmayacağını düşündüğünüz bir şeye rastlarsanız, geri tuşuna basın ya da oturumdan çıkın.

12

Eğer bazı kişilerin çocuklara söylenmemesi gereken bir şey söylediğine rastlarsanız ailenize söyleyin.

13

Internetle ilgili konular hakkında hiçbir şeyi ailenizden saklamayın.

14

Eğer birisi size resim gönderir, gitmemeniz gereken bir siteyi ziyaret etmenizi önerir ya da uygun olmayan bir dille konuşmayı önerirse, ailenizi durumdan haberdar edin.

15

Eğer birisi yapmamanız gereken bir şeyi yapmanızı isterse, ailenize söyleyin.

16

Ailenizin onayı olmadan internette tanıştığınız hiç kimseyi aramayın.

17

Aileniz yanınızda olmadan ve onaylamadan Internette tanıştığınız kimseyle buluşmayın.

18

Internette tanıştığınız kimseye, ailenizin izni olmadan hiçbir şey göndermeyin.

19

Eğer Internette tanıştığınız birisi size herhangi bir şey gönderirse ailenize söyleyin.

20

Internette iyi bir dil kullanın ve nazik olun.

21

Sadece şaka yapıyor olsanız bile kimseyi korkutmayın ya da tehdit etmeyin.

22

Ailenizin sizin güvenliğinizi ve sağlığınızı düşündüklerini bilin. Bilgisayar ve Internet konusundaki kurallara uyma konusunda ailenizle iş birliği içinde olun ve Internet yüzünden başınıza ne gelirse gelsin onlara söyleyin.

Kaynak : http://www.cocukpsikolojisi.net/