5-6 Yaş Etkinlik Dosyası

Öğretmenin bir ders yılında uygulayabileceği 180 tane etkinlikten oluşur.110 etkinlik artık materyallerle yapılmaya yönelik olarak hazırlanmış olup,klavuz kitapta yer almaktadır. Dosyada yer alan 70 etkinlik ise kes yapıştır, çiz-boya, kukla yapma, mobil oluşturma, artık materyal kullanma, üçboyutlu maket oluşturma şeklinde olup sergilenmeye uygundur. Okul öncesi eğitimde çoçuk, içinde yaşadığı dünyayı ve yaşadığı olayları aktif olarak öğrenir. Öğrenme için en uygun ortam, oyunun yanı sıra sanat etkinlikleriyle olurşur. Sanat etkinliklerinde kişisel yetenekler belirginleşir. Her birey aynı yeteneklere sahip değildir. Dolayısıyla da sanat etkinlikleri, sağladığı zengin ve özgür ortamda çocuğu tanımak, duygularını keşfetmek ve yetenekleri doğrultusunda yönlendirmek için iyi bir gözlem alanıdır.

Okul Öncesi Dönemi çocuğu Sanat Eğitiminde görsel olgunluğa ulaşır, farklılıkların ve benzerliklerin ayrımına varır, renkleri, biçimşeri, dokuları tanır, görsel belleği gelişir, oranları farkeder, bunların gerçek yaşamla bağlantılarını kurabilir, el-göz koordinasyonu gelişir, çeşitli materyalleri (makas, yapıştırıcı, artık materyaller vb.) amacına uygun olarak kullanmayı öğrenir, malzemeye belli anlamlar yüklemeyi,yaptıklarıyla kendini ifade etmeyi geliştirir, dikkat süresi uzar, hayal gücünü kullanmayı öğrenir, kendini tanımaya başlar, grup çalışmalarında işbirliği yapmayı, gerekirse liderliği öğrenir, düşündüklerini planlamayı, uygulamayı ve sonuçlandırmayı öğrenir, dilini geliştirir, kendini sözle ifade etmeyi öğrenir, karşılaştığı problemlerle ilgili çözüm yolları geliştirmeyi öğrenir, değerledirmeyi ve çok boyutlu, yaratıcı düşünmeyi öğrenir.

Sanat etkinlikleri çocukların el becerilerinin ve yaratıcılıklarının gelişmesine yardımcı olurken aynı zamanda şekil, karşılaştırma, sınıflama, sayı, sıralama ve eşleştirme gibi pek çok kavramın gelişmesinede yardımcı olmaktadır.
“Etkinlik Dosyası”, yukarıda belirtilen amaçlar ve açıklamalar doğrultusunda okul öncesi dönem çoçukları için hazırlanmıştır.

Not: Etkinlik Dosyası ile birlikte hediyelerimiz sayfasında ki hediyeler ücretsiz olarak verilecektir.

Hazırlayanlar : Figen Tığcı Resimleyen : Asuman Ercan 25cmx35cm 110gr, 1.Hamur Kağıt Selefonlu Kapak, Renkli

“5-6 Yaş Etkinlik Dosyası” için 5 Yorum

Yorum yapın

Türkiyenin Başkenti (küçük harflerle)